Του Δημήτρη Χατζόγλου
Στην κοπή της Βασιλόπιτας προέβησαν οι Φορείς των Ελλήνων του Αννοβέρου, μια δεξίωση που δόθηκε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά τείνει να γίνει θεσμός στο Ενοριακό Ορθόδοξο Κέντρο, με πολλούς Γερμανούς αξιωματούχους να παραβρίσκονται στη δεξίωση.
Θα αναφέρουμε χαρακτηριστικά πως στην δεξίωση βρέθηκε εκπρόσωπος της ACK της ομάδας Εργασίας Χριστιανικών Εκκλησιών, ο Πρόεδρος του Οίκου των Θρησκειών-Κέντρο διαθρησκειακής και διαπολιτισμικής παιδείας, αναπληρωτής Περιφερειάρχης, Δημοτική Σύμβουλος (εκπρόσωπος του Δημάρχου), Βουλευτής του Ομοσπονδιακού Κρατιδίου της Κάτω Σαξονίας, Τοπική Δήμαρχος, εκπρόσωπος της Ρωμαιοκαθολικής Επισκοπής Hildesheim και ο Ιταλός Πρόξενος στο Αννόβερο.
![Οι Φορείς των Ελλήνων του Αννοβέρου κόβουν την Βασιλόπιτα τους 4 κοπη πιτας Αννόβερο14 e1547456102399](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/κοπη-πιτας-Αννόβερο14-e1547456102399.jpg)
![Οι Φορείς των Ελλήνων του Αννοβέρου κόβουν την Βασιλόπιτα τους 4 κοπη πιτας Αννόβερο14 e1547456102399](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/κοπη-πιτας-Αννόβερο14-e1547456102399.jpg)
Ο Αχιλλέας Αναστασιάδης ήταν ο παρουσιαστής της βραδιάς ο οποίος αφού εξήγησε στους Γερμανούς καλεσμένους για το έθιμο της Βασιλόπιτας καλούσε τους επίσημους να χαιρετήσουν την εκδήλωση.
Κεντρικός ομιλητής ήταν ο Γενικός Πρόξενος της Ελλάδας στο Αμβούργο ο Μιχαήλ Αγγελόπουλος ο οποίος μίλησε για την Ελλάδα του χθες και του σήμερα, τόνισε δε στους Γερμανούς πως Ευρώπη χωρίς την Ελλάδα δεν νοείται, ακόμα και η λέξη ΄΄Ευρώπη΄΄ είναι λέξη ελληνική που δόθηκε προς ονομασία της Γηραιάς Ηπείρου.
![Οι Φορείς των Ελλήνων του Αννοβέρου κόβουν την Βασιλόπιτα τους 5 κοπη πιτας Αννόβερο4 e1547456213410](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/κοπη-πιτας-Αννόβερο4-e1547456213410.jpg)
![Οι Φορείς των Ελλήνων του Αννοβέρου κόβουν την Βασιλόπιτα τους 5 κοπη πιτας Αννόβερο4 e1547456213410](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/κοπη-πιτας-Αννόβερο4-e1547456213410.jpg)
![Οι Φορείς των Ελλήνων του Αννοβέρου κόβουν την Βασιλόπιτα τους 6 κοπη πιτας Αννόβερο11 e1547456295197](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/κοπη-πιτας-Αννόβερο11-e1547456295197.jpg)
![Οι Φορείς των Ελλήνων του Αννοβέρου κόβουν την Βασιλόπιτα τους 6 κοπη πιτας Αννόβερο11 e1547456295197](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/κοπη-πιτας-Αννόβερο11-e1547456295197.jpg)
![Οι Φορείς των Ελλήνων του Αννοβέρου κόβουν την Βασιλόπιτα τους 7 κοπη πιτας Αννόβερο12 e1547456411259](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/κοπη-πιτας-Αννόβερο12-e1547456411259.jpg)
![Οι Φορείς των Ελλήνων του Αννοβέρου κόβουν την Βασιλόπιτα τους 7 κοπη πιτας Αννόβερο12 e1547456411259](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/κοπη-πιτας-Αννόβερο12-e1547456411259.jpg)
δημοτική σύμβουλος εκπρόσωπος Δημάρχου Αννοβέρου
![Οι Φορείς των Ελλήνων του Αννοβέρου κόβουν την Βασιλόπιτα τους 8 κοπη πιτας Αννόβερο8 e1547456812940](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/κοπη-πιτας-Αννόβερο8-e1547456812940.jpg)
![Οι Φορείς των Ελλήνων του Αννοβέρου κόβουν την Βασιλόπιτα τους 8 κοπη πιτας Αννόβερο8 e1547456812940](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/κοπη-πιτας-Αννόβερο8-e1547456812940.jpg)
![Οι Φορείς των Ελλήνων του Αννοβέρου κόβουν την Βασιλόπιτα τους 9 κοπη πιτας Αννόβερο9 e1547456941640](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/κοπη-πιτας-Αννόβερο9-e1547456941640.jpg)
![Οι Φορείς των Ελλήνων του Αννοβέρου κόβουν την Βασιλόπιτα τους 9 κοπη πιτας Αννόβερο9 e1547456941640](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/κοπη-πιτας-Αννόβερο9-e1547456941640.jpg)
![Οι Φορείς των Ελλήνων του Αννοβέρου κόβουν την Βασιλόπιτα τους 10 κοπη πιτας Αννόβερο10 e1547456505993](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/κοπη-πιτας-Αννόβερο10-e1547456505993.jpg)
![Οι Φορείς των Ελλήνων του Αννοβέρου κόβουν την Βασιλόπιτα τους 10 κοπη πιτας Αννόβερο10 e1547456505993](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/κοπη-πιτας-Αννόβερο10-e1547456505993.jpg)
![Οι Φορείς των Ελλήνων του Αννοβέρου κόβουν την Βασιλόπιτα τους 11 κοπη πιτας Αννόβερο7 e1547456561792](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/κοπη-πιτας-Αννόβερο7-e1547456561792.jpg)
![Οι Φορείς των Ελλήνων του Αννοβέρου κόβουν την Βασιλόπιτα τους 11 κοπη πιτας Αννόβερο7 e1547456561792](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/κοπη-πιτας-Αννόβερο7-e1547456561792.jpg)
Περιφερειακός Πρύτανης Κοσμήτωρ, επίσημος εκπρόσωπος της ΡωμαιοκαθολικήςΕπισκοπής Hildesheim για την πόλη και την περιφέρεια του Αννοβέρου
![Οι Φορείς των Ελλήνων του Αννοβέρου κόβουν την Βασιλόπιτα τους 12 κοπη πιτας Αννόβερο6 e1547456652146](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/κοπη-πιτας-Αννόβερο6-e1547456652146.jpg)
![Οι Φορείς των Ελλήνων του Αννοβέρου κόβουν την Βασιλόπιτα τους 12 κοπη πιτας Αννόβερο6 e1547456652146](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/κοπη-πιτας-Αννόβερο6-e1547456652146.jpg)
![Οι Φορείς των Ελλήνων του Αννοβέρου κόβουν την Βασιλόπιτα τους 13 κοπη πιτας Αννόβερο5 e1547456707763](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/κοπη-πιτας-Αννόβερο5-e1547456707763.jpg)
![Οι Φορείς των Ελλήνων του Αννοβέρου κόβουν την Βασιλόπιτα τους 13 κοπη πιτας Αννόβερο5 e1547456707763](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/κοπη-πιτας-Αννόβερο5-e1547456707763.jpg)
Πρόεδρος του Οίκου των Θρησκειών- Κέντρο διαθρησκειακής και διαπολιτιστικής παιδείας
![Οι Φορείς των Ελλήνων του Αννοβέρου κόβουν την Βασιλόπιτα τους 14 αγγελιδης](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/αγγελιδης.jpg)
![Οι Φορείς των Ελλήνων του Αννοβέρου κόβουν την Βασιλόπιτα τους 14 αγγελιδης](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/αγγελιδης.jpg)
Άξιος οικοδεσπότης όπως πάντα ο αρχιμανδρίτης Γεράσιμος Φραγκουλάκης αφού έκανε την απαραίτητη δοξολογία προέβη στην κοπή της Βασιλόπιτας και την μοίρασε στους Φορείς των Ελλήνων και στον κόσμο που ήταν στην αίθουσα.
Φυσικά πρέπει να αναφέρουμε πως το φλουρί έπεσε στο Ελληνικό Λύκειο του Αννοβέρου.
Η εκδήλωση έκλεισε με τα χορευτικά των πολιτιστικών συλλόγων να έδωσαν μια όμορφη νότα με τους παραδοσιακούς χορούς τους. Χόρεψαν τα παιδιά της Θράκης, της Ηπείρου, της Ένωσης Ελλήνων Αννοβέρου, και του Πόντου.
![Οι Φορείς των Ελλήνων του Αννοβέρου κόβουν την Βασιλόπιτα τους 15 κοπη πιτας Αννόβερο15 e1547457553552](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/κοπη-πιτας-Αννόβερο15-e1547457553552.jpg)
![Οι Φορείς των Ελλήνων του Αννοβέρου κόβουν την Βασιλόπιτα τους 15 κοπη πιτας Αννόβερο15 e1547457553552](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/κοπη-πιτας-Αννόβερο15-e1547457553552.jpg)
Αν κάνουμε έναν απολογισμό της εκδήλωσης αυτής θα καταλήξουμε όλοι σε ένα αποτέλεσμα. Λιτά και απλά οι Έλληνες της πόλης βρεθήκαμε και μέσω των Φορέων διοργανώσαμε την δεξίωση αυτή δείχνοντας στους γερμανούς αυτό το όμορφο έθιμο της Πατρίδας μας. Εκτός αυτού περάσαμε μερικές ώρες όλοι μαζί, μιλήσαμε, ανταλλάξαμε απόψεις, συζητήσαμε και αυτό είναι πολύ σημαντικό.
Οι Φορείς των Ελλήνων του Αννοβέρου παίζουν σημαντικό ρόλο πια για τα δρώμενα της ελληνικής παροικίας της πόλης. Ο αριθμός των Ελλήνων που ζουν στο Αννόβερο είναι σημαντικός.
Εκπρόσωπος της πόλης ανέφερε πως πάνω από 7 χιλιάδες διαμένουν στην πόλη, αν υπολογίσουμε τα περίχωρα ο αριθμός αυτός αγγίζει τις 10 χιλιάδες. Ο ρόλος των Φορέων των Ελλήνων είναι να συσπειρώσει αυτόν τον αριθμό και να πορεύονται οι Έλληνες όλοι μαζί ενωμένοι.
![Οι Φορείς των Ελλήνων του Αννοβέρου κόβουν την Βασιλόπιτα τους 17 κοπη πιτας Αννόβερο16 e1547457691366](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/κοπη-πιτας-Αννόβερο16-e1547457691366.jpg)
![Οι Φορείς των Ελλήνων του Αννοβέρου κόβουν την Βασιλόπιτα τους 17 κοπη πιτας Αννόβερο16 e1547457691366](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/κοπη-πιτας-Αννόβερο16-e1547457691366.jpg)
![Οι Φορείς των Ελλήνων του Αννοβέρου κόβουν την Βασιλόπιτα τους 18 κοπη πιτας Αννόβερο13](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/κοπη-πιτας-Αννόβερο13.jpg)
![Οι Φορείς των Ελλήνων του Αννοβέρου κόβουν την Βασιλόπιτα τους 18 κοπη πιτας Αννόβερο13](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/κοπη-πιτας-Αννόβερο13.jpg)