Γράφει η Εύα Καπελλάκη-Κοντού
Αρχίζοντας τούτο το όμορφο ταξίδι στα μονοπάτια της Τέχνης και των καλλιτεχνών που την εκπροσωπούν, θα οδοιπορήσω με τον πολυτάλαντο χαρισματικό καλλιτέχνη και λαξευτή της πέτρας κο Γιάννη Κοντό.
Ο Γιάννης Κοντός γεννήθηκε στο όμορφο χωριό του Δήμου Φαιστού τη Φανερωμένη. Είχε την τύχη να έχει ένα πατέρα (τον αείμνηστο ΚωνσταντίνοΚοντό) ο οποίος ήταν πέρα από καλλιτέχνης της πέτρας και λυράρης της παλιάς σχολής (του δασκάλου Κώστα Μουντάκη) με ιδιαίτερη ερωτική μουσικότητα στην ταξιδιάρα φωνή του!
![Οι καλλιτέχνες της Κρήτης: Γιάννης Κοντός 2 Η κρήνη δια χειρός Γιάννη Κοντού](https://thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2022/10/Η-κρήνη-δια-χειρός-Γιάννη-Κοντού-1024x683.jpg)
![Οι καλλιτέχνες της Κρήτης: Γιάννης Κοντός 2 Η κρήνη δια χειρός Γιάννη Κοντού](https://thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2022/10/Η-κρήνη-δια-χειρός-Γιάννη-Κοντού-1024x683.jpg)
![Οι καλλιτέχνες της Κρήτης: Γιάννης Κοντός 3 Αναπαλαίωση κιονόκρανου δια χειρός Γιάννη Κοντού](https://thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2022/10/Αναπαλαίωση-κιονόκρανου-δια-χειρός-Γιάννη-Κοντού-1024x683.jpg)
![Οι καλλιτέχνες της Κρήτης: Γιάννης Κοντός 3 Αναπαλαίωση κιονόκρανου δια χειρός Γιάννη Κοντού](https://thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2022/10/Αναπαλαίωση-κιονόκρανου-δια-χειρός-Γιάννη-Κοντού-1024x683.jpg)
![Οι καλλιτέχνες της Κρήτης: Γιάννης Κοντός 4 Ο Γιάννης Κοντός λαξεύει τέμπλο εκκλησίας](https://thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2022/10/Ο-Γιάννης-Κοντός-λαξεύει-τέμπλο-εκκλησίας-1024x576.jpg)
![Οι καλλιτέχνες της Κρήτης: Γιάννης Κοντός 4 Ο Γιάννης Κοντός λαξεύει τέμπλο εκκλησίας](https://thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2022/10/Ο-Γιάννης-Κοντός-λαξεύει-τέμπλο-εκκλησίας-1024x576.jpg)
Σαν τελείωσε το Λύκειο ακολούθησε ανώτερες σπουδές στο τμήμαμηχανολόγων μηχανικών με ειδικότητα τις ήπιες μορφές ενέργειας. Κατόπιν, όταν πια πέρασε στον επαγγελματικό τομέα ασχολήθηκε με το Δημόσιο Τομέα τόσα χρόνια όσα του αρκούσαν για να σκεφτεί πως η Τέχνη τον περίμενε, έτσι έφυγε από τον Δημόσιο Τομέα και ασχολήθηκε με την δημιουργία και τοποθεσία τζακιών με φιλοτεχνημένες μετώπες σε πέτρα, περίτεχνες.
![Οι καλλιτέχνες της Κρήτης: Γιάννης Κοντός 5 Το τέμπλο της Αγ. Μαρίνας στον Κ. Ζαρό δια χειρός Γιάννη Κοντού](https://thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2022/10/Το-τέμπλο-της-Αγ.-Μαρίνας-στον-Κ.-Ζαρό-δια-χειρός-Γιάννη-Κοντού-1024x683.jpg)
![Οι καλλιτέχνες της Κρήτης: Γιάννης Κοντός 5 Το τέμπλο της Αγ. Μαρίνας στον Κ. Ζαρό δια χειρός Γιάννη Κοντού](https://thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2022/10/Το-τέμπλο-της-Αγ.-Μαρίνας-στον-Κ.-Ζαρό-δια-χειρός-Γιάννη-Κοντού-1024x683.jpg)
Τα χρόνια πέρασαν και ο καλλιτέχνης Γιάννης , ανήσυχο πνεύμα, δημιούργησε σε πέτρα ένα υπέροχης καλλιτεχνικής σημασίας τέμπλο, στο παρεκκλήσι της Αγ. Μαρίνας στον Κ. Ζαρό Φαιστού.
![Οι καλλιτέχνες της Κρήτης: Γιάννης Κοντός 6 Η Πύλη της Ι.Μ. Οδηγήτριας στη Μεσαρά δια χειρός Γιάνη Κοντού](https://thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2022/10/Η-Πύλη-της-Ι.Μ.-Οδηγήτριας-στη-Μεσαρά-δια-χειρός-Γιάνη-Κοντού.jpg)
![Οι καλλιτέχνες της Κρήτης: Γιάννης Κοντός 6 Η Πύλη της Ι.Μ. Οδηγήτριας στη Μεσαρά δια χειρός Γιάνη Κοντού](https://thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2022/10/Η-Πύλη-της-Ι.Μ.-Οδηγήτριας-στη-Μεσαρά-δια-χειρός-Γιάνη-Κοντού.jpg)
Προγενέστερα, την Πύλη της Ι.Μ. Οδηγήτριας στη Μεσαρά και φυσικά πολύ πριν το τέλος της δεκαετίας του ’90 και αρχή της 2ης χιλιετίας σε έπαυλη του Ηρακλείου, δημιούργησε μια κρήνη απείρου κάλλους.
![Οι καλλιτέχνες της Κρήτης: Γιάννης Κοντός 7 ΔΙΣΚΟΒΟΛΟΣ δια χειρός Γιάννη Κντού 2](https://thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2022/10/ΔΙΣΚΟΒΟΛΟΣ-δια-χειρός-Γιάννη-Κντού-2-1024x683.jpg)
![Οι καλλιτέχνες της Κρήτης: Γιάννης Κοντός 7 ΔΙΣΚΟΒΟΛΟΣ δια χειρός Γιάννη Κντού 2](https://thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2022/10/ΔΙΣΚΟΒΟΛΟΣ-δια-χειρός-Γιάννη-Κντού-2-1024x683.jpg)
Κατόπιν προχώρησε στη λάξευση αγαλμάτων της κλασικής αρχαιότητας που ο ίδιος λατρεύει. Αποτέλεσμα αυτής του της προσπάθειας «ο Δισκοβόλος του Μύρωνα»!
Μας μίλησε σε τηλεφωνική μας επικοινωνία και μας είπε λίγα λόγια:
• Τι αισθάνεστε κε Κοντέ όταν λαξεύετε το ακατέργαστο κομμάτι της πέτρας;
Απλά, αισθάνομαι δέος, εσωτερική αγαλλίαση γιατί έχω την αίσθηση ότι δίνω πνοή στην πέτρα. Αυτό από μόνο του γεννάει πληθώρα συναισθημάτων…
• Από πότε άρχισε αυτή η καλλιτεχνική ανησυχία;
Πάντα είχα την ανησυχία και τη λαχτάρα να δημιουργήσω κάτι στην πέτρα, όπως έκανε ο πατέρας μου ο οποίος έχτιζε εκκλησίες, σπίτια, τζάκια παραδοσιακά και πολλά άλλα. Τον παρατηρούσα κι ενίοτε, σαν μεγάλωσα τον βοηθούσα συχνά πυκνά οπότε έβλεπα τι έκανε και εγώ με την σειρά μου το βελτίωσα έχοντας ως βάση την εμπειρία αυτή την πολύτιμη με τον πατέρα μου.
• Ποια είναι τα άμεσα σχέδιά σας, στο καλλιτεχνικό πεδίο;
– Αυτή την χρονική περίοδο προσπαθώ να ολοκληρώσω την λάξευση της μετώπης μιας κρήνης με θέμα την πάλη του κακού που το συμβολίζω με κόμπρα και του καλού το οποίο το συμβολίζω με λέοντα, την ανάπτυξη με άμπελο και την θλίψη της πτώσης της κοινωνίας, με πρόσωπα ανδρός και γυναικός.
– Φυσικά επιθυμία μου είναι, να γίνει μια έκθεση με δείγματα της τέχνης μου, ώστε να υπάρξει συνέχεια και αλληλεπίδραση σε ευρεία κλίμακα…
Το να συνομιλείς με εμπνευσμένους καλλιτέχνες όπως με τον Γιάννη Κοντό, είναι φως ελπίδας για την αναγέννηση του τόπου!
![Οι καλλιτέχνες της Κρήτης: Γιάννης Κοντός 8 eua kapelaki](https://thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2022/10/eua-kapelaki.png)
![Οι καλλιτέχνες της Κρήτης: Γιάννης Κοντός 8 eua kapelaki](https://thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2022/10/eua-kapelaki.png)