Την Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2023 ο Σύλλογος Ηπειρωτών Αμβούργου και Περιχώρων τίμησε την επέτειο της απελευθέρωσης των Ιωαννίνων στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Αμβούργου, όπου τελέστηκε δοξολογία αποτίνοντας φόρο τιμής στους Ηπειρώτες Αγωνιστές.
Μέλη του Συλλόγου με παραδοσιακές στολές και κρατώντας το λάβαρο παρέστησαν στην τελετή, ενώ ο Αιδεσιμολογιώτατος πατέρας Γεώργιος Μάνος απηύθυνε επετειακό λόγο προς το εκκλησίασμα.
Χαιρετισμό απηύθυνε ο Γενικός Πρόξενος της Ελλάδος στο Αμβούργο, κος Ιωάννης Βικελίδης, και ο Γενικός Πρόξενος της Κυπριακής Δημοκρατίας , κος Μιχάλης Αγαπίου.
![Οι Ηπειρώτες του Αμβούργου τίμησαν την επέτειο απελευθέρωσης των Ιωαννίνων 2 332122543 883988992848756 3577377825318912679 n](https://thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2023/02/332122543_883988992848756_3577377825318912679_n-768x1024.jpeg)
![Οι Ηπειρώτες του Αμβούργου τίμησαν την επέτειο απελευθέρωσης των Ιωαννίνων 2 332122543 883988992848756 3577377825318912679 n](https://thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2023/02/332122543_883988992848756_3577377825318912679_n-768x1024.jpeg)
![Οι Ηπειρώτες του Αμβούργου τίμησαν την επέτειο απελευθέρωσης των Ιωαννίνων 3 332319560 857299065364811 1639734524013367537 n](https://thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2023/02/332319560_857299065364811_1639734524013367537_n-768x1024.jpeg)
![Οι Ηπειρώτες του Αμβούργου τίμησαν την επέτειο απελευθέρωσης των Ιωαννίνων 3 332319560 857299065364811 1639734524013367537 n](https://thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2023/02/332319560_857299065364811_1639734524013367537_n-768x1024.jpeg)
Με την παρουσία τους τίμησαν επίσης την τελετή ο Πρόεδρος της Ομοσπονδίας Ελληνικών Κοινοτήτων, ο Αντιπρόσωπος της Ελληνογερμανικής Εταιρίας, ο Πρόεδρος της Ελληνικής Κοινότητας Αμβούργου, ο Πρόεδρος της Ελληνικής Κοινότητας Bergedorf, ο Πρόεδρος του Συλλόγου Ποντίων και αντιπρόσωποι των Συλλόγων Θρακιωτών και Κρητών.
Παρόντες επίσης ήταν ο Πρόεδρος και ο ταμείας της Πανηπειρωτικής Ομοσπονδίας Ευρώπης και η νεοεκλεγείσα Πρόεδρος του Συλλόγου Ηπειρωτών Bielefeld.
Τέλος, τιμητική πλακέτα απονεμήθηκε στην κυρία Ιφιγένεια Τσίνγκου, ως αναγνώριση της μακρόχρονης προσφοράς και συμβολής της στην Ηπειρωτική Ομογένεια της Ευρώπης.
![Οι Ηπειρώτες του Αμβούργου τίμησαν την επέτειο απελευθέρωσης των Ιωαννίνων 4 Bildschirmfoto 2023 02 23 um 14.37.46](https://thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2023/02/Bildschirmfoto-2023-02-23-um-14.37.46-1024x565.png)
![Οι Ηπειρώτες του Αμβούργου τίμησαν την επέτειο απελευθέρωσης των Ιωαννίνων 4 Bildschirmfoto 2023 02 23 um 14.37.46](https://thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2023/02/Bildschirmfoto-2023-02-23-um-14.37.46-1024x565.png)