Της Ελευθερίας Κουρτίδου
Σε μία κατάμεστη αίθουσα στους χώρους της Κοινότητας έγινε η εκδήλωση της Κοπής της Βασιλόπιτας της Ελληνικής Κοινότητας Αμβούργου.
Ο πρόεδρος της Κοινότητας κ. Νίκος Φωτεινός δεν μπόρεσε να παρευρεθεί στην εκδήλωση λόγω ασθενείας. Άψογος αντικαταστάτης του ο κ. Γαβριήλ Λειμονής, που μαζί με το υπόλοιπο διοικητικό συμβούλιο δεν αφήσαν κανέναν καλεσμένο παραπονεμένο. Μας περίμεναν με ζεστά χαμόγελα και τα τραπέζια γεμάτα πίτες, γλυκά και ζεστό καφέ.
Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Γενικός πρόξενος της Ελλάδος στο Αμβούργο κ. ΜΙΧΑΗΛ ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ, ο Γενικός πρόξενος της Κυπριακής Δημοκρατίας στο Αμβούργο κ. Χαράλαμπος Παναγής, οΝαυτιλιακός Ακόλουθος κ. Χαραλαμπίδης, οι πρόεδροι διαφόρων συλλόγων Αμβούργου και περιχώρων, και πολλοί συμπατριώτες μας από την ευρύτερη περιοχή.
Η εκδήλωση άνοιξε με το καλωσόρισμα του κ. Λειμονή, έπειτα χαιρέτισαν και ευχήθηκαν οι επίσημοι καλεσμένοι, κατόπιν ο ιερέας μας πρωτοπρεσβύτερος Γεώργιος Μάνος, ο οποίος αφού μοίρασε τις ευχές του ευλόγησε και μοίρασε την Βασιλόπιτα.
![Η Ελληνική Κοινότητα Αμβούργου έκοψε την Βασιλόπιτα της 5 koinotita kopi44 e1547974744593](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/koinotita_kopi44-e1547974744593.jpg)
![Η Ελληνική Κοινότητα Αμβούργου έκοψε την Βασιλόπιτα της 5 koinotita kopi44 e1547974744593](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/koinotita_kopi44-e1547974744593.jpg)
![Η Ελληνική Κοινότητα Αμβούργου έκοψε την Βασιλόπιτα της 6 koinotita kopi55 e1547974849577](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/koinotita_kopi55-e1547974849577.jpg)
![Η Ελληνική Κοινότητα Αμβούργου έκοψε την Βασιλόπιτα της 6 koinotita kopi55 e1547974849577](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/koinotita_kopi55-e1547974849577.jpg)
![Η Ελληνική Κοινότητα Αμβούργου έκοψε την Βασιλόπιτα της 7 koinotita kopi7.JPG Moment e1547975146496](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/koinotita_kopi7.JPG_Moment-e1547975146496.jpg)
![Η Ελληνική Κοινότητα Αμβούργου έκοψε την Βασιλόπιτα της 7 koinotita kopi7.JPG Moment e1547975146496](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/koinotita_kopi7.JPG_Moment-e1547975146496.jpg)
![Η Ελληνική Κοινότητα Αμβούργου έκοψε την Βασιλόπιτα της 8 koinotita kopi8 e1547975389592](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/koinotita_kopi8-e1547975389592.jpg)
![Η Ελληνική Κοινότητα Αμβούργου έκοψε την Βασιλόπιτα της 8 koinotita kopi8 e1547975389592](https://staging.thenewhellenictimes.com/wp-content/uploads/2019/01/koinotita_kopi8-e1547975389592.jpg)
Το επίσημο μέρος της εκδήλωσης έκλεισε με όλους τους καλεσμένους να τραγουδάνε τα κάλαντα.